Čekejte prosím...

Silvestr - New Year´s Eve/Nový rok - New Year´s Day

V noci z 31. prosince na 1. leden svět slaví konec roku a začátek nového. Poslední den předchozího roku se označuje jako Silvestr neboli anglicky New Year´s Eve a první den nového roku jako Nový rok či New Year´s Day. Před Novým rokem si jednotlivci, rodiny i firmy posílají blahopřejné novoročenky s přáním zdraví a štěstí v nadcházejícím roce. Oslavy posledního dne v roce jsou pak spojeny s šampaňským, bujarými večírky, zpěvem, ohňostrojem a dobrou náladou. Zatímco Silvestr je pouze významným dnem, tak první den v novém roce je státním svátkem.

Původ svátku

Římská liturgie zasvětila den 31. prosince památce papeže Silvestra I., který právě o posledním prosincovém dnu roku 335 zemřel. Mnoho informací se o svatém Silvestru nedochovalo, podle legendy však měl pomoci vyléčit z malomocenství Konstantina Velikého. Po jeho smrti přestali být pronásledováni křesťané a začala nová epocha psaná křesťanskou církví.

Až do 16. století však v den svatého Silvestra neprobíhali žádné oslavy související s příchodem nového roku. Tehdy se lidé řídili podle juliánského kalendáře, který stanovoval začátek roku na 1. ledna, ovšem konec kalendářního roku se v jednotlivých oblastech lišil – například 1. březen, 25. březen nebo 25. prosinec. Z pohanských dob sice známe oslavy spojené s 1. lednem, ovšem ty byly pochopitelně církví nepřijímané. Ve druhé polovině 16. století se naplno prosadil kalendář nový, gregoriánský. A tak začal platit i jednotný začátek roku, a to den 1. ledna. Bujaré a veřejné vítání nového roku je však zvyk pocházející až z 19. století.

Církev určila na den 1. ledna svátek Obřezání Páně, který se měl slavit v tichosti a poklidu. Pohané však v předvečer 1. ledna slavili a vítali nový rok. A tak v některých oblastech zůstal poslední prosincový den ve znamení oslav. Ty se však církev snažila zakázat nebo alespoň omezit. Silvestrovské oslavy takové, jako je známe dnes, mají svůj původ až v 19. století. Do té doby lidé poslední den v roce chodili spíše do kostela, kde děkovali za vše dobré, co se jim stalo v uplynulém roce a prosili o stejně dobrý nový rok.

Silvestrovská večeře byla pro naše předky slavnostnější, připomínala večeři štědrovečerní. Na stole se tak objevilo devět chodů a každá plodina, která se za daný rok urodila. Na konci 19. století se silvestrovské oslavy již velmi podobaly těm našim – lidé se scházeli, bavili a veselili a také popíjeli alkohol. V této době se také poprvé objevily na stole pochutiny podobné těm dnešním. Nesměl chybět ani novoroční přípitek v podobě sklenky vychlazeného šampaňského nebo sektu.

Užitečné fráze:

a canapé chuťovka, jednohubka to have a chat popovídat si
champagne šampaňské to have fun bavit se
to celebrate slavit, oslavovat health zdraví
a celebration oslava to laugh smát se
Cheers Na zdraví. laugh/ter smích
confetti konfety long drink míchaný nápoj
a countdown odpočítávání midnight půlnoc
to dance tancovat an open sandwich chlebíček
draught/draft beer točené pivo a parade průvod
to drink pít a party párty
to enjoy bavit se party balloons party balónky
firecrackers petardy to propose a toast pronést přípitek
fireworks ohňostroj a resolution předsevzetí
fun legrace, zábava shot panák
funny  legrační, zábavný soft drink nealkoholický nápoj
a glass sklenice a surprise překvapení
a guest host a vow slib
happiness štěstí to wish přát si

Silvestr a Nový rok ve Velké Británii

Silvestr v Anglii se slaví podobně jako u nás. Rodina i přátelé se schází, aby společně oslavili přechod z jednoho roku do toho nového. Na Silvestra Britové dodržují i některé zvyky. Mezi ty nejznámější patří "First FootFirst FootF" neboli První stopa. Tento zvyk dle tradice probíhá tak, že by na Nový rok měl jako první překročit práh domu mladý vysoký černovlasý muž s dárky v ruce, který do domu přinese štěstí. Jako dárky se většinou nosí sýry, pití nebo další delikatesy.

Při odbytí půlnoci se všichni Britové drží za ruce a zpívají tradiční hymnu nového roku, která se nazývá Auld Lang SyneAuld Lang Syne. Tato píseň jim připomíná, že by pro nové přátele neměli zapomínat i na ty staré. Píseň pochází ze Skotska a ze skotského dialektu může být překládána jako "Times gone by      TiTi   Times gone by". Stejně jako Češi, i Britové si rádi dávají předsevzetí - resolutions. Mezi ty nejčastější patří - přestat kouřit, zhubnout, jíst více zdravě, více sportovat a utrácet méně peněz.

Asi největší poprask je okolo Silvestra v hlavním městě. Jeden z největších ohňostrojů můžete vidět přímo u London Eye London Ena břehu řeky Temže v centru Londýna. Novoroční ohňostroj neboli fireworks je opravdu velkolepou podívanou. Začíná jakmile Big Ben odbijeBig BenBig  silvestrovskou půlnoc. Ohňostroj, kterému přihlíží tisíce lidí, je doprovázen hudbou, a pro diváky tak nabízí nezapomenutelnou show. Zajímavostí je, že je tento ohňostroj už od roku 2014 zpoplatněn 10 librami, které jsou však všichni ochotni zaplatit.

Pokud se někdo tohoto ohňostroje nemůže zúčastnit, může jej shlédnout v přímém přenosu v televizi, což také mnoho anglických rodin dělá. Show u řeky a novoroční ohňostroj, které vysílá BBC pod názvem New Year Live, je v domácnostech po celé Velké Británii velmi populární. Každý zkrátka „chce být přitom“. Celý ohňostroj trvá 15 minut, jeho kouzlo ovšem není v délce, počtu odpálených rachejtlí ani ve velkoleposti efektů. Tím gró celé věci je energie a celková atmosféra, která v Londýně na Silvestra panuje. 

Velké akce a večírky pořádají také mnohé kluby i londýnská O2 aréna. Londýn má pro své návštěvníky také jedno milé překvapení. Po oslavách příchodu Nového roku se nemusí starat o to, jak se dostanou zpátky na hotel i bez peněz. Pro všechny je připravena možnost využít bezplatně londýnské metro, které jezdí pravidelně od půlnoci až do brzkých ranních hodin.

Na Nový rok se v Londýně pořádá takzvaný New Year´s Day ParadeNew Year's Day Parade. Tento tradiční průvod tvoří hudebníci, tanečníci, akrobati a alegorické vozy, které zaplaví centrum města. Slavnostní průvod začíná ve 12:00 na Picadilly a končí v 15:30 na Parliament SquareParliament Square. Celý den je spojen s bohatým kulturním programem, kterého se účastní také průvod s 10 000 účinkujícími z 20 zemí světa. Stejně, jako v jiných zemích světa, je v Anglii 1. leden vyhlášen jako státní svátek

Ve Skotsku mají také úžasné oslavy a mnozí je označují za ty nejlepší na světě. Jsou nazvané „Hogmanay“, což je název ovesného dortu, který se dává malým dětem na Silvestra. Také zde lidé věří, že první host v domě (muž), jim přinese štěstí.

Ve Walesu se Silvestr označuje jako „Nos Galan“ a den Nového roku jako „Dydd Calan“. Existuje tradice zúčtování všech minulých dluhů před příchodem nového roku. Ráno na Nový rok se malé děti brzy probouzejí, všichni se shromáždí a pak navštěvují domy v sousedství a zpívají novoroční písničky. Lidé jim pak za to dávají sladkosti, sušenky, koláče, jablka a mince.

 

Silvestr a Nový rok ve Spojených státech amerických

Oslavu Nového roku, která se koná každoročně od 31. prosince do 1. ledna, Američané přejali od Evropanů. Obliba novoročních svátků není tak velká ve srovnání s Vánocemi, ale přesto Američané vždy hlučně a vesele oslavují konec starého roku a příchod toho nového. Je zvykem slavit Nový rok ve velkých společnostech, na pouličních karnevalech, v klubech nebo na soukromých večírcích. 

Největší oslavy Silvestra a Nového roku můžete najít v New Yorku na slavné Times SquareTimes Square. Právě zde se rok co rok sejdou tisícovky lidí, aby společně mohli sledovat sestup obří křišťálové koule času - Times Square Ball of Time, ze které přesně o půlnoci vylétnou miliony malých konfet, a ohlašuje tak příchod nového roku. Tuto tradici si osvojily i další státy USA a začaly ve svých městech spouštět Ball of Time. Někdy místo světlé koule použijí velký žalud, ovoce, figurku zvířete, plátek sýra, tenisák a podobně. Dnes se tato tradice rozšířila po celé Americe a přináší lidem novoroční dobrou náladu a naději na lepší budoucnost.

Oslavy na Times Square jsou spojeny i s hudebními vystoupeními různých hvězd světového formátu, poslechnout si můžete také úryvky ze slavných muzikálů. Následuje bohatý ohňostroj, který nabízí dech beroucí podívanou. Pokud se budete chtít vyhnout davům a dlouhému čekání, velký ohňostroj je k vidění také v Prospect Parku u Grand Army Plaza, kde dostanete o silvestrovském večeru zdarma šálek horké čokolády.

Nevšedním zážitkem je i noční plavba lodí do přístavu New York Harbor, odkud budete mít ten nejúchvatnější výhled na ohňostroj na Liberty Island. Dalším lákavým tipem je devadesátiminutová prohlídka oblasti City Hall Park, kde sídlí městská radnice. Procházku pak završíte na Brooklynském mostě, odkud uzříte záplavu sršících ohňostrojů. O vaši pozornost se budou ucházet ty z Central Parku, Staten Islandu, Brooklynu, a dokonce i z New Jersey

PODZIMNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat podzimní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3520 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3740 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3960 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • podzimní kurzy začínají v týdnu od 16. 9. do 20. 9. 2024

SLEVY & BENEFITY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji! 

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 25 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00
Česká republika

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council