Čekejte prosím...

Jak se snadno a rychle naučit cizí jazyk?

V dnešní době už se bez znalosti alespoň jednoho cizího jazyka jen těžko obejdeme. Ne nadarmo se říká: "Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem." Minimálně angličtina je všude kolem nás. Slyšíme ji v rádiu, v televizi, na internetu, vidíme ji na cedulích nebo na návodech ke zboží. Potřebujeme ji ve škole, v zaměstnání nebo na dovolené v zahraničí. Naučit se cizí jazyk nemusí být tak těžké, pokud se budete řídit užitečnými tipy a radami, které přispějí k jeho jednoduchému a rychlému zvládnutí.

Důležité je začít a nehledat výmluvy, proč to nejde. Nikdy není pozdě si jakýkoliv jazyk osvojit a nezáleží kolik Vám je let. Učení se cizím jazykům také můžete brát jako životní styl. S každým dalším naučeným jazykem pro Vás bude snazší hledat vazby s těmi předchozími a půjde to rychleji. Je to skvělý trénink pro paměť a udrží Váš mozek zdravý.

1. Proč se učit cizí jazyk?

Důležité je se zamyslet nad důvodem, proč se chcete cizí jazyk naučit. Děláte to pro sebe, nebo pro někoho jiného? Musíte, nebo chcete? Jakou máte motivaci? Pokud nemáte pádný důvod, proč se cizí jazyk chcete učit, budete mnohem méně motivováni. Naučte se jeden jazyk a ihned budete částečně rozumět mnoha dalším jazykům ze stejné jazykové rodiny.

Každý jazyk z Vás tak udělá trochu jiného člověka, než jakým jste byli bez něj. Možná jste si všimli, že když delší dobu aktivně používáte jinou řeč než svoji mateřštinu, začínáte trochu jinak přemýšlet a chovat se jako občan dané národnosti, což může být nesmírně obohacující zážitek.

Můžete mít ale i racionálnější důvody, proč se učit cizí jazyky, jako např. že se domluvíte s cizinci, které potkáte v rodné zemi nebo v zahraničí, oslníte svého současného nebo budoucího zaměstnavatele, zvládnete si přečíst článek na Internetu bez Google překladače, zaposloucháte se do písničky v rádiu a budete jí rozumět nebo si vychutnáte Váš oblíbený film či seriál nebo si přečtete nějakou zajímavou knihu v originále.

2. Vezměte si příklad z dětí.

Je vědecky prokázáno, že schopnost naučit se cizí jazyk nesouvisí s věkem. Vezměte si příklad z dětí, které mluví spontánně a nestydí se své znalosti použít. Dospělí se často a zbytečně obávají, aby nemluvili s chybami a tudíž raději nemluví vůbec. Tento přístup v dětském světě nenajdeme.

Je lepší mluvit s chybami než nemluvit vůbec. Chybami se přece člověk učí. Pokud neznáte určité slovíčko nebo frázi, řekněte to jiným způsobem. Smiřte se s tím, že narazíte na problémy a zbavte se zbytečných zábran. Postupně tak získáte zdravé jazykové sebevědomí.

3. Poslouchejte.

K tomu, abyste začali správně mluvit, je dobré mít jazyk naposlouchaný. Každý jazyk má své zvláštnosti, a když odposloucháte přízvuk a výslovnost, budete úspěšnější. Nejlepší možný způsob, jak výslovnost zvládnout, je neustále poslouchat, ať to jsou písničky nebo zprávy v rádiu nebo televizní pořady v daném jazyce.

4. Najděte si svůj vlastní učební styl.

Učení je individuální záležitostí, a aby neslo očekávané výsledky, je nutné objevit vlastní vyhovující styl. Zejména při studiu cizího jazyka se lehce dostáváme do začarovaného kruhu věčných začátečníků. Intenzivní memorování slovní zásoby a gramatických pravidel se stává zbytečným, když si znalosti během konverzace nevybavujeme. Hned na začátku cesty k novému jazyku tedy věnujte čas problematice vlastního učebního stylu.

Pokuste se zamyslet, případně i vyzkoušet, která kritéria jsou pro Vaše studium důležitá, a který ze smyslů je během učení dominantní. Upřednostňujete sluch, zrak či hmat? Je pro Vás bližší abstraktní nebo konkrétní myšlení? Potřebujete se učit v logických souvislostech? Máte nutkání zapojovat fantazii a informace si vybarvovat nebo dokreslovat?  Ovlivňuje Vás fyzikální prostředí - hluk, světelnost či teplota? Jste při učení raději sami, nebo v kolektivu?

Předem si také ujasněte motivaci, která Vás bude během učení provázet. Tedy reálný důvod, proč se vy osobně chcete vzdělávat v daném jazyce. Společně s určením vyhovujícího stylu si vytvořte jednoduchý plán a snažte se ho dodržet. Předem si také stanovte, kolik času studiu chcete věnovat a jaká pozitiva Vás v průběhu úspěšné studijní cesty mohou čekat.

5. Učení berte vážně.

Je také důležité studovat cizí jazyk tak často, jak můžete. Učení je individuální záležitostí. I když se pro efektivní učení doporučuje získávat nové znalosti těsně před spaním, můžete mít lepší zkušenosti  s učením se během cesty hromadnou dopravou nebo při poslechu oblíbené hudby. Je dobré si vytvořit určité návyky, které se stanou Vaší rutinou - např. po snídani, o pauze na oběd nebo před spaním.

Je lepší věnovat se studiu 10 minut denně než jednou týdně 60 minut. Již za několik týdnů si můžete vytvořit zvyk, který si již více nemusíte připomínat a budete ho automaticky dělat sami. Někteří autoři doporučují dodržovat pravidlo 20 na 30, tedy 20 minut výuky, ve které máte jen 30 procent nových frází.

Pokud chcete postupovat ve studiu co nejrychleji, můžete si během jednoho dne dát dva i více výukových bloků. Vedle základního memorování je však nezbytně nutné nabyté znalosti dostatečně zažít. Jen tak se z krátkodobé paměti zapíší do dlouhodobé a tím zlepšíte schopnost si je vybavit. Je dobré se do studia jazyka takzvaně ponořit. Poslouchejte rádio, sledujte filmy nebo televizní programy, čtěte noviny, články na internetu... vše v cizím jazyce, který Vás zajímá.

6. Učte se to, co Vás zajímá a baví.

Naučte se základní slovní zásobu, kterou potřebujete. K jednoduché konverzaci v cizím jazyce Vám postačí malé množství slovíček, s pomocí nichž se dorozumíte. Zaměřte se také na to, co Vás zajímá a baví, ať už je to volnočasová aktivita, studium ve škole či zaměstnání. V těchto oblastech bude Vaše motivace největší.

Pokud se budete učit pouze slovíčka a gramatická pravidla, tak Vás učení zřejmě brzy přestane bavit, proto je vhodné udělat si z učení zábavu. Již náš hlavní představitel klasické pedagogiky nabádal k učení hrou. Jakákoliv jednoduchá zábava Vás napadne, může se hrát v cizím jazyce, ať je to pexeso, scrabble, slovní fotbal, hádej kdo jsem nebo třeba příběhy na pokračování. 

7. Obklopte se cizím jazykem.

Všímejte si cizojazyčných názvů, které denně ve svém životě potkáváte. Pokud jste v rodné zemi a učíte se cizí jazyk, můžete sbírat slovíčka a fráze z obalů zboží, zapisovat si fráze, které znáte z časopisů, vidíte na jídelních lístcích v restauracích nebo je potkáte na cestě do práce v MHD. Zřejmě Vás překvapí, kolik cizojazyčných výrazů Vás každý den obklopuje.

V cizím jazyce si můžete zapisovat své aktivity do diáře, psát nákupní seznam, sbírat recepty nebo si koupit věci s nápisy v daném jazyce. Jednoduše, kde to jen půjde, zkuste použít cizí jazyk. Zřejmě to vypadá jako maličkost, ale ty přispějí k celku, kterým je lepší porozumění a souznění s daným jazykem.

Pokud už jste v cizojazyčném prostředí a jsou slovíčka, která slyšíte denně, ale nemáte je v aktivní slovní zásobě, neváhejte si je někam poznamenat. Mluva, kterou se učíme v učebnicích a denně používaná řeč se často mohou lišit.

8. Buďte kreativní.

Vše co doma máte, polepte štítky s názvy v cizím jazyce. Podmínkou efektivního zapamatování je, se vždy u papírku zastavit a slovíčko nahlas přečíst, třeba i opakovaně. Časem se Vám slovíčka uloží do paměti a navíc je budete umět i správně napsat.

Můžete si také vytvořit paměťové kartičky s různými slovními spojeními či frázemi, na kterých je z jedné strany český výraz, a na druhé straně stejný termín v cizím jazyce. Tyto kartičky s sebou noste třeba v peněžence nebo kabelce, a kdykoli budete mít volnou chvíli, můžete procvičovat svou slovní zásobu vytahováním kartiček.

9. Mluvte sami se sebou.

Pokud zrovna není někdo, kdo vládne cizím jazykem poblíž, zkuste mluvit nahlas sami se sebou. Může to být zvláštní, ale tímto způsobem si můžete opakovat slovíčka či fráze a získat tak jistotu pro budoucí životní situace. 

10. Opusťte komfortní zónu.

Bez ohledu na to, kolik jste se toho naučili, cizí jazyk nebudete nikdy plynule používat, pokud nezačnete aktivně mluvit. Jste-li v zahraničí, ptejte se na cestu, objednávejte jídlo v restauracích nebo jen tak komunikujte s místními obyvateli o životě v dané zemi.

Zřejmě zažijete spoustu trapných okamžiků, ale může to být legrace a zážitek, na který budete dlouho vzpomínat. I nenáročná konverzace s rodilým mluvčím pro Vás může být odměnou a zároveň Vás bude motivovat a inspirovat k dalším pokrokům. Nebojte se, že někoho obtěžujete, když s ním jeho mateřským jazykem mluvíte chybně. Naopak většina lidí Vaši snahu ocení. 

JARNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat jarní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3440 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3655 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3870 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 215 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • jarní kurzy začínají v týdnu od 5. 2. do 9. 2. 2024

AKCE A BONUSY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji!

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 20 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council