Čekejte prosím...

Den díkůvzdání - Thanksgiving Day

Tradiční severoamerický svátek Den díkůvzdání - anglicky Thanksgiving Day  se v USA slaví každý 4. čtvrtek v listopadu, v Kanadě každé 2. pondělí v říjnu. Jedná se o federální svátek, takže jej slaví všechny státy federace.

Historicky se jedná o náboženský svátek, ve kterém lidé dávají díky Bohu. V současnosti ale není s vírou nijak vázán a slaví jej i ateisté. V tento den má většina lidí volno, které si často prodlouží tím, že si na pátek vezmou dovolenou. Školy jsou po oba dny zavřené. Někteří členové rodin bydlí napříč celými státy a tento svátek je pro mnohé jediná příležitost se s celou rodinou sejít a strávit společný čas až do neděle.

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších svátků v Severní Americe. Původně se jednalo o oslavy úrody, dnes už jde spíše o komerční svátek spojený s nákupy, americkým fotbalem či slavnostními průvody. Je to den, kdy se sejdou rodiny a přátelé, aby společně hodovali nad sváteční tabulí a vyjádřili vděčnost za vše, co jim přinesl život – za svou svobodu a za oběti, které byly položeny na její obranu. 

Původ svátku

V září roku 1620 vyplula z anglického přístavu Plymouth loď s názvem Mayflower, která vezla budoucí osadníky Severní Ameriky. Cestující na lodi vešli do dějin jako Otcové poutníci neboli Pilgrim Fathers. Zakotvili v Cape Cod Bay nedaleko budoucího Plymouthu ve státě Massachusetts v USA. Angličtí osadníci zde hledali nový domov. Nebyli však zvyklí na místní podnebí, a tak měli problém s pěstováním úrody. Pomohli jim však místní domorodí obyvatelé a v roce 1621 spolu společně oslavili první Den díkůvzdání, aby poděkovali bohu za úrodu a sklizeň v uplynulém roce.

Roku 1863 Abraham Lincoln prohlásil tento den státním svátkem a stanovil ho na poslední čtvrtek v měsíci listopadu. Roku 1941 prezident Roosevelt stanovil Den díkůvzdání na 4. čtvrtek v měsíci. Chtěl tak dosáhnout zvýšení ekonomiky v letech, kdy má listopad 5 týdnů - následující den po Dni díkůvzdání se totiž považuje za zahájení vánoční nákupní sezóny - tzv. Black Friday.Tento svátek tak tedy spadá do rozmezí dat od 22. do 28. listopadu. Letos jej slavíme 23. listopadu.

Den díkůvzdání ve Spojených státech amerických

Všechny státy USA uznávají Den díkůvzdání jako státní svátek. Na svátečním stole nesmí chybět pečený krocan s domácí nádivkou - roast turkey with homemade stuffing , u které si každá rodina pevně střeží svůj tajný recept. Jeho příprava však není vůbec jednoduchá. Musí zasytit celou rodinu a proto mívá 8–14 kg. Doba pečení bývá 6–7 hodin. Právo porcovat krocana je velká pocta. Porcování probíhá přímo na svátečním stole před zraky celé rodiny a většinou jej provádí nejdůležitější osoba v rodině nebo hlava té rodiny, u které se svátky slaví.

Nádivka pak má 2–5 kg. Typickými ingrediencemi jsou francouzský chléb, vlašské ořechy, rozinky, vývar, cibule, máslo, celer, jablka, petrželka, šalvěj, vejce, sůl a pepř. Mezi oblíbené přílohy patří brusinková omáčka - cranberry sauce nebo hnědá masová omáčka gravy, sladká kukuřice, sladké šťouchané brambory, knedlíky, hrášek, fazolové lusky, mrkev, kukuřičný chléb. Jako dezert se podávají koláčky různých druhů, čokoládový krém nebo nejvíce typický dýňový a pekanový koláč - pumpkin and pecan cake. K pití se volí jablečný mošt - cider.

U svátečního stolu se schází celá rodina. Důležitým prvkem je odříkání modlitby před započetím, nebo po ukončení hostiny. Časté jsou charitativní akce, kdy dobrovolníci a různé organizace rozdávají jídlo bezdomovcům.

Po sváteční večeři se jde brzy spát. Celá rodina se chystá na zítřejší nákupy, které ve většině obchodů začínají již v brzkých ranních hodinách. Obchodní centra mají přes noc zavřeno, aby se připravila na páteční nápor zákazníků. Po Dnu díkůvzdání totiž následuje Černý pátek či Black Friday. Otevírá se jím vánoční sezóna a slevy na vše od elektroniky po oblečení dosahují až 70 - 80 %. Obchody mají v tento den nejvyšší tržby za celý rok, mnohé z nich otevírají již po půlnoci. Black Friday není státním svátkem, ale 75 % zaměstnanců si bere placené volno.

Rodiny obvykle zůstávají pohromadě až do neděle. Kromě nakupování sledují americký fotbal a slavnostní průvody v ulicích. Tím největším je Macy’s Thanksgiving Day Parade pořádaný každoročně v New Yorku již od roku 1924. Dav 750 000 lidí sleduje průvod plný alegorických vozů a bizarních kostýmů na cestě z Central Parku k obchodu Macy’s na náměstí Herald Square. 

 

Užitečné fráze:

Black Friday Černý pátek mashed potatoes bramborová kaše
a cargo ship nákladní loď a pecan pekanový ořech
to celebrate oslavovat pie koláč (americky)
a celebration oslava Pilgrim Fathers Otcové poutníci
a colonist kolonizátor a portion porce
a colony kolonie a pumpkin dýně
corn kukuřice (americky), obilí to roast péci
cornbread kukuřičný chléb to serve servírovat
cranberry sauce brusinková omáčka a squash tykev
a crop úroda stuffing nádivka
to donate darovat sweet potatoes sladké brambory
a feast hostina, hodování Thanksgiving Day Den díkůvzdání
gravy omáčka z masa Thanksgiving dinner večeře na den díkůvzdání
a green bean zelená fazolka a tradition tradice
a harvest sklizeň yams sladké brambory (americky)

Zajímavosti:

  • Dlouhých 17 let musela Sarah Josepha Hale svými dopisy přesvědčovat Abrahama Lincolna, než Den díkůvzdání v roce 1863 ustanovil státním svátkem. Stejná dáma je autorkou známé písničky “Mary had a little lamb”.
  • Od roku 1989 a prvního období prezidentování George Bushe staršího se každý rok uděluje jednomu krocanovi prezidentská milost. Šťastní krocani v minulosti dožívali třeba na farmě v Mount Vernon ve Virginii, kde kdysi žil George Washington.
  • Dle průzkumů je krocan sváteční jídlo v 90-95 % amerických rodinách. V USA se tak každoročně prodá asi 280 milionů krocanů o celkové hmotnosti 3 miliony tun. Američané za krocany celkově utratí kolem $3,000,000,000. Na Den díkůvzdání rovněž připadá 20 % z celkové roční spotřeby brusinek.
  • Americká společnost C.A. Swanson & Sons v roce 1953 neodhadla poptávku a na trh dodala o 260 tun masa více, než bylo třeba. Někoho ve firmě napadlo neprodané krocany naporcovat a prodávat v malých balíčcích s přílohou. Jídlo stačilo pár minut ohřát v troubě. Amerika tehdy zažívala boom televizí v domácnostech, a tak se novému hitu začalo říkat “TV dinner”.
  • Černý pátek je údajně nejnáročnějším dnem v roce pro instalatéry, kteří se musejí vypořádávat s ucpaným potrubím. Američané jsou zvyklí odpad vzniklý během vaření likvidovat přes dřez, který pro tyto účely bývá vybaven drtičem.
LETNÍ KURZY 2024

Právě probíhá zápis! Neváhejte a vybírejte z naší nabídky!


  • ceny již od 1820 Kč (bez DPH)
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 215 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • kurzy začínají v týdnu od 8. 7. do 12. 7. 2024

JARNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat jarní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3440 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3655 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3870 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 215 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • jarní kurzy začínají v týdnu od 5. 2. do 9. 2. 2024

AKCE A BONUSY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji!

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 20 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council