Čekejte prosím...

Den sv. Patrika - St. Patrick´s Day

Den svatého Patrika - irsky Lá 'le Pádraig nebo Lá Fhéile Pádraig, anglicky Saint Patrick's Day/St. Patrick´s Day/St. Pat´s/St. Paddy´s Day - je svátek, který se slaví každoročně 17. března na počest svatého Patrika. Původně náboženský svátek uctívající patrona Irska, dal vznik stále populárnější a rozšířenější tradici, která se dá nyní označovat za mezinárodní festival oslavující irskou kulturu.

Kdo byl sv. Patrik?

Svatý Patrik byl pravděpodobně prvním křesťanským misionářem v Irsku, který se narodil někdy na přelomu 4. a 5. stol. n.l.. Bohužel není dochováno mnoho pramenů, podle nichž by se daly všechny skutečnosti tradované s postavou Patrika prokazatelně potvrdit. Ovšem příběhy o tomto patronovi Irska jsou velmi barvité.

Podle těchto pověstí byl Patrik původem z Walesu, pocházel z římsko-britské rodiny, a jeho původní jméno bylo Maewyn SuccatOvšem jednoho dne byl zajat piráty a uvrhnut do otroctví právě v Irsku. Naštěstí se mu po několika letech podařilo uprchnout a následně žil ve Francii. Tam strávil několik let v klášteře, aby se poté mohl vrátit do Irska jako křesťanský misionář. Patrik obrátil na křesťanskou víru tisíce Irů a zřídil v Irsku mnoho klášterů a škol. 

Jedna z nejznámějších legend o tomto světci také tvrdí, že svatý Patrik vyhnal z Irska hady, a proto se dnes na ostrově žádný z těchto tvorů nevyskytuje. Někteří lidé však namítají, že jde o nepochopenou alegorii, jelikož had byl symbolem druidů, jejichž náboženství bylo nahrazeno křesťanstvím, které svatý Patrik do Irska přinesl. Princip Nejsvětější Trojice přitom svatý Patrik údajně vysvětloval na příkladu jetelového trojlístku, který se později stal jedním z jeho symbolů.

O jeho pozdějším životě toho lidé příliš mnoho nevědí. Raně středověká tradice mu nicméně připisuje titul prvního opata a biskupa města Armagh, a tudíž primasa Irska, ale tato informace není podepřená žádnými solidními historickými prameny. Předpokládaným dnem jeho úmrtí je 17. březen, přičemž lidé na lokální úrovni začali svatého Patrika jako světce uctívat prakticky ihned po jeho skonu.

Dnes je svatý Patrik, který se stal jedním z patronů Irska, známý také jako Apoštol Irska nebo Věrozvěst Irů. Podle legendy ho pohřbili v Down Cathedral v Downpatricku po boku svaté Brigity a svatého Kolumby, což jsou taktéž irští patroni, ale toto tvrzení se nikdy nepodařilo prokázat. V Irsku je mu dnes nicméně zasvěcena řada kostelů a katedrál.

Dodnes se ke svatým místům, kde svatý Patrik podle legend pobýval, vydávají křesťané. Jedním z nejznámějších míst v Irsku je hora Croagh Patrick nalézající se v západním Irsku. Na tuto horu vystoupil svatý Patrik, aby se tam postil. Díky tomu tam každoročně zamíří tisíce Irů. Nejvíce z nich podniká tento výstup vždy poslední neděli v červenci.

Užitečné fráze:

ancient starodávný a legend legenda
beer pivo a missionary misionář
a bishop biskup a mythology mytologie/pověst/pověra
to celebrate slavit a pagan pohan
Christianity křesťanství a priest kněz
the Church církev a religion náboženství
cider jablečné víno/mošt a religious holiday náboženský svátek
a custom zvyk/zvyklost Saint/St. svatý
a feast náboženský svátek/hody a shamrock trojlístek (irsky)
a flag vlajka to spread rozšířit se
a four-leaf clover čtyřlístek a three-leaf clover trojlístek (anglicky)
the Holy Spirit Duch svatý a tradition tradice
the Holy Trinity Nejsvětější trojice to wear green nosit zelenou
a heritage dědictví/odkaz whisky/whiskey whisky
Ireland Irsko a word of God slovo boží
Irish Ir/irský worldwide celosvětový

Kde a jak se slaví?

Je to státní svátek ve státě Irsko, v části Spojeného království, tedy v Severním Irsku, na ostrově Montserrat a v kanadských provinciích Newfoundland a Labrador. V mnoha zemích po celém světě jsou jeho oslavy také oblíbené, ačkoli v nich nemá status oficiálního svátku. Největší oblibu má v USA, Velké Británii, Kanadě a Austrálii, kde žije mnoho lidí irského původu, kteří se do těchto zemí začali ve větších počtech stěhovat po velkém irském hladomoru v 19. století, ale obzvlášť v posledních letech si získává oblibu i v Evropě. 

Ačkoli misionář Patrik působil v Irsku před více než patnácti sty lety, oslavy na jeho počest se konají dodnes. Den svatého Patrika připadá na 17. března., což by mělo být datum smrti misionáře Patrika v roce 461 n. l., proto je v Irsku, Severním Irsku a v částech dalších zemí, kde žijí Irové, tento den státní svátek. Sice ve většině zemí tento den státní svátek není, ale přesto se Den svatého Patrika slaví skoro po celém světě.

V nespočetně zemích žije mnoho obyvatel původem z Irska. Proto se není čemu divit, že se tato tradice rozšířila do všech možných končin světa. Dnes tento svátek slaví i mnoho lidí, kteří s Irskem ani nic společného nemají. V mnoha městech se totiž koná obrovská slavnost a strhujícím programem jsou přilákáni mnozí návštěvníci. Avšak ne všichni lidé ví, jaké má tato tradice kořeny.

Už po Patrikově úmrtí lidé hojně jeho památku uctívali a vzhlíželi k němu. První oslavy jeho svátku se datují někdy mezi 9. a 10. stol. n.l.. Uvádí se také, že první průvod k příležitosti Dne svatého Patrika se nekonal v Irsku, ale v Americe. Bylo to 17. března roku 1601 ve státě Florida. Tuto slavnost zde zorganizoval irský vikář Ricardo Artur.

O zavedení každoročních bujarých oslav se pak zasloužili irští imigranti. Například 17. března 1737 se konaly první oslavy v Bostonu, které představovaly jakési gesto solidarity k přistěhovalcům, kteří tímto způsobem mohli zavzpomínat na svou vlast. Roku 1762 pak ulicemi New Yorku pochodovali irští vojáci z britské armády, kteří tesknili po domově a chtěli uctít památku svého patrona. To později vyvolalo trend, který je populární dodnes.

Den svatého Patrika byl původně výhradně křesťanský svátek a oslavy v hospodách s ním neměly nic moc společného. Hospody a restaurace byly totiž až do roku 1970 na tento den zavřené. Vlivem globalizace se však podstata svátku trochu změnila a tento den zlidověl nejen v Irsku, ale i všude tam, kde žijí irské menšiny. 

Lidé po celém světě ho dnes slaví především bujarými průvody, přehlídkami s hudbou, divadelními představeními, tanečními vystoupeními a velkolepými ohňostroji. V tradičním křesťanském smyslu se tento svátek samozřejmě pojí s návštěvou bohoslužeb. Kromě toho patří k nejvýznamnějším symbolům zelená barva a trojlístek, přičemž tradice dále zahrnují konzumaci irských pokrmů, popíjení tmavého/zeleného piva, irské whisky či cideru, nebo vysazování hrachu.

Ačkoliv dříve byla s oslavami Dne svatého Patrika spojována barva modrá, v současné době je ústřední barvou tohoto původně irského svátku zelená. Jde o tradiční barvu, kterou si lidé s Irskem spojují, a to hlavně kvůli tomu, že se této zemi často přezdívá Smaragdový ostrov - the Emerald Isle. Kromě toho je ale i součástí irské vlajky, je to barva trojlístku, který je dalším ze symbolů Dne svatého Patrika, a navíc odkazuje na boj za irskou nezávislost.

Během 17. března najdete zelenou barvu prakticky všude. Lidé se oblékají do zeleného oblečení, nosí zelené doplňky a často jim nechybí ani zelené klobouky. Na některých místech pak dokonce platí, že pokud člověk nepřijde do průvodu nebo na akci spojenou s tímto svátkem v něčem zeleném, riskuje, že ho ostatní slavící mohou doslova i „vyštípat“, tzv. get pinched. U nás vám to sice nehrozí, ale pokud se budete chtít jít podívat na průvod v některé zemi tomuto svátku zaslíbené, mnohem lépe zapadnete, když si na sebe vezmete alespoň něco zeleného.  Do zelené se pak samozřejmě ladí také všechny dekorace.

V některých městech zacházejí dokonce tak daleko, že na zeleno jsou barveny celé ulice - Seattle, kterými průvody procházejí, nebo řeky - Chicago.  Zelená voda tryská i z fontány u Bílého domu ve Washingtonu. V Londýně se na Den svatého Patrika do zelené barvy nasvěcuje oblíbená atrakce London Eye, což platí také pro Velkou čínskou zeď nebo třeba pro šikmou věž v Pise.

Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek neboli shamrock/three-leaf clover. S jeho pomocí totiž svatý Patrik vysvětloval lidem, co je Svatá Trojice, kdy každý z lístků měl představovat Otce, Syna a Ducha svatého. Lidé ho na svátek sv. Patrika nosí namalovaný na obličeji, zdobí si jím oděv nebo jej jako dekoraci vyvěšují ve svých domovech, v restauracích a barech.

Jedním z populárních zvyků pak v minulosti bylo také „utopení“ nebo „namočení“ trojlístku. Na konci oslav se tyto rostliny vkládaly na dno poháru, který se následně naplnil whisky, pivem nebo ciderem. Poté si lidé nápojem připili na počest svatého Patrika, na Irsko nebo na všechny přítomné, trojlístek buď spolkli, nebo ho vyndali a přehodili si ho přes rameno, aby jim přinesl štěstí.

Pokud vás zajímá, jaké je pro Den svatého Patrika tradiční jídlo, rozhodně byste si neměli nechat ujít hovězí s kysaným zelím neboli corned beef and cabbage (ačkoliv původně šlo hlavně o vepřovou slaninu, jelikož kráva byla považována za symbol bohatství). Kromě toho si můžete dopřát také klobásu s bramborovou kaší nebo třeba pastýřský koláč, ale hojně se jedí i zelené pokrmy, jako jsou například zelené těstoviny, koláče, sušenky nebo zmrzlina.

Co se týká pití, základ tvoří nejslavnější irské pivo, nasládlý černý Guinness, který se vaří už od roku 1759 a patří mezi nejprodávanější světová piva. Často však v tento den dostanete i různá piva obarvená na zeleno. Dalším nápojem, který nesmí chybět, je whisky – samozřejmě irská, tedy spíše „whiskey“. Vyzkoušet můžete třeba oblíbenou značku Jameson nebo Tullamore Dew. Mezi velmi ceněné whiskey patří taky Connemara nebo Kilbeggan. Pokud vás tvrdý alkohol příliš neoslovuje, sáhněte například po některém krémovém likéru. Mezi nejznámější patří značky Baileys a Carolans, které většinou najdete i v nabídce tuzemských barů.

LETNÍ KURZY 2024

Právě probíhá zápis! Neváhejte a vybírejte z naší nabídky!


  • ceny již od 1820 Kč (bez DPH)
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 215 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • kurzy začínají v týdnu od 8. 7. do 12. 7. 2024

PODZIMNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat podzimní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3520 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3740 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3960 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • podzimní kurzy začínají v týdnu od 16. 9. do 20. 9. 2024

SLEVY & BENEFITY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji! 

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 25 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00
Česká republika

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council