Čekejte prosím...

Zájmena I - Pronouns I

Zájmena neboli pronouns jsou nedílnou součástí anglického jazyka a hrají klíčovou roli v efektivní komunikaci. Umožňují nám nahradit podstatná jména, čímž zjednodušují a zpřehledňují věty. Díky zájmenům se vyhneme opakování stejných slov a můžeme se lépe zaměřit na obsah sdělení. V angličtině, stejně jako v mnoha dalších jazycích, se zájmena používají v různých kontextech – od běžné každodenní konverzace až po formální písemnou komunikaci.

V angličtině rozlišujeme několik druhů zájmen, například osobní (I, you, he, she, it, we, they), přivlastňovací (my, your, his, her, its, our, their), ukazovací (this, that, these, those) nebo tázací (who, what, which). Každý typ zájmena má své specifické využití a význam. Správné použití zájmen je důležité nejen pro gramatickou správnost, ale také pro přesnost a jasnost sdělení. Chyby ve výběru zájmen mohou vést k nedorozumění či nepřesnostem, zejména při komunikaci s rodilými mluvčími.

Zájmena mají také sociální a kulturní význam. V posledních letech se například stále více diskutuje o používání zájmen vyjadřujících genderovou identitu (zejména they/them pro nebinární osoby). Tento trend ukazuje, jak se jazyk dynamicky vyvíjí a přizpůsobuje společenským změnám. Při komunikaci v angličtině je proto důležité nejen ovládat gramatická pravidla, ale také respektovat individuální preference při oslovování druhých osob.

V kontextu mezikulturní komunikace mohou zájmena odrážet i kulturní rozdíly. Zatímco v angličtině je oslovení „you“ univerzální pro formální i neformální komunikaci, v některých jiných jazycích (například ve francouzštině nebo němčině) existuje rozdíl mezi formálním a neformálním oslovováním (vous/tu, Sie/du). To může ovlivnit, jak anglicky mluvící lidé vnímají zdvořilost či míru formálnosti při komunikaci s mluvčími jiných jazyků.

Závěrem lze říci, že zájmena jsou v angličtině nenápadným, avšak velmi důležitým nástrojem pro efektivní komunikaci. Pomáhají strukturovat věty, vyjadřovat vztahy mezi lidmi i věcmi a odrážet kulturní normy a společenské změny. Správné používání zájmen zlepšuje plynulost a srozumitelnost komunikace, ať už jde o mluvený projev, psaný text nebo interakci v multikulturním prostředí.

Osobní zájmena - Personal pronouns

Osobní zájmena, v angličtině - personal pronouns, se používají k nahrazení podstatných jmen a vyjadřují, kdo je podmětem nebo předmětem ve větě. Dělí se na podmětná - subject pronouns a předmětná - object pronouns.

Podmětná zájmena - Subject pronouns

V angličtině je osobních zájmen o něco méně než v češtině. Podmětná zájmena zastupují osobu nebo věc, která vykonává děj ve větě. V angličtině se používají na začátku věty jako podmět. Na rozdíl od češtiny, kde lze podmět často vynechat (Jdu do školy.), angličtina podmět vyžaduje vždy (I am going to school.).

Osobní zájmeno "I" píšeme v angličtině vždy s velkým písmenem. Protože angličtina nerozlišuje tykání a vykání, můžeme slovíčkem "you" označit jak kamaráda, tak i člověka, kterému bychom v češtině vykali. Toto osobní zájmeno se užívá pro mužský, ženský i střední rod. V angličtině používáme zájmeno "he" a "she" pro osoby a "it" pro ne-osoby (neživotná podstatná jména, mezi která řadíme i zvířata). Zájmeno "you" používáme i pro množné číslo s významem „vy“..

Podmětná zájmena jsou základním stavebním kamenem anglické věty. Jejich správné použití je nezbytné pro tvoření gramaticky správných vět a přirozenou komunikaci.

Osoba Jednotné číslo Množné číslo
1. osoba I (já) we (my)
2. osoba you (ty) you (vy)
3. osoba he (on) they (oni, ony, ona)
  she (ona)  
  it (to)  
  • I am learning English. (Já se učím anglicky.)
  • You are very kind! (Jsi moc hodný/ jsi moc hodná)
  • He is tired. (On je unavený.)
  • She loves music. (Ona miluje hudbu.)
  • It is interesting. (Je to zajímavé.)
  • We are ready. (Jsme připraveni.)
  • You are so lazy! (Vy jste tak líní!)
  • They are going to the park. (Oni jdou do parku.)

Předmětná zájmena - Object pronouns

V angličtině se předmětná zájmena používají místo podstatných jmen v roli předmětu věty. Nahrazují osobu nebo věc, která je příjemcem děje, a stojí obvykle po slovese nebo předložce. Na rozdíl od češtiny mají anglická předmětná zájmena odlišné tvary od podmětných zájmen.

Předmětná zájmena se často vyskytují v otázkách, odpovědích a ve větách, kde nahrazují podstatné jméno, aby se předešlo jeho opakování. Například ve větě "I see him every day" (Vidím ho každý den) zájmeno "him" nahrazuje jméno konkrétní osoby.

Správné používání předmětných zájmen je klíčové pro plynulost a správnost anglické gramatiky. Pomáhají vyhnout se nadbytečnému opakování podstatných jmen a činí věty přirozenějšími.

Osoba Jednotné číslo Množné číslo
1. osoba me (mě, mně) us (nás, nám)
2. osoba you (tě, tobě, vás, vám) you (vás, vám)
3. osoba him (ho, jemu, něj) them (je, jim, nimi)
  her (ji, jí, ni)  
  it (to)  
  • Can you help me? (Můžeš mi pomoci?)
  • Can I go with you? (Můžu jít s tebou/s vámi?)
  • I didn’t see him. (Neviděl jsem ho.)
  • Do you know her? (Znáš ji?)
  • I would like to see it. (Rád bych to viděl.)
  • They will join us. (Přidají se k nám.)
  • I have a message for you. (Mám pro vás zprávu.)
  • Do you often talk to them? (Mluvíš s nimi často?)

Přivlastňovací zájmena - Possessive pronouns

Přivlastňovací zájmena, v angličtině - possessive pronouns, slouží k vyjádření vlastnictví nebo vztahu mezi osobami a předměty. Rozlišujeme krátké nesamostatné tvary (my, your, his, her, its, our, their), které stojí před podstatným jménem, a samostatné tvary (mine, yours, his, hers, its, ours, theirs), které podstatné jméno nahrazují. Například: "This is my book" versus "This book is mine."

Nesamostatná přivlastňovací zájmena 

Nesamostatná přivlastňovací zájmena v angličtině vyjadřují, komu něco patří. Vždy stojí před podstatným jménem, které upřesňují, a nikdy nestojí samostatně. Na rozdíl od češtiny, kde přivlastňovací zájmena mohou mít různé tvary podle rodu a čísla (můj, moje, moji), v angličtině mají pevnou podobu bez ohledu na rod a číslo podstatného jména.

Například ve větě "This is my book." (Tohle je moje kniha) zájmeno "my" ukazuje, že kniha patří mluvčímu. V angličtině nelze říct pouze "This is my.", protože nesamostatné přivlastňovací zájmeno vždy musí být následováno podstatným jménem.

Správné používání nesamostatných přivlastňovacích zájmen je klíčové pro přesné a srozumitelné vyjádření vlastnictví v anglickém jazyce. Na rozdíl od samostatných přivlastňovacích zájmen (mine, yours, his atd.), která mohou stát ve větě sama o sobě, musí být nesamostatná přivlastňovací zájmena vždy spojena s podstatným jménem.

Osoba Jednotné číslo Množné číslo
1. osoba my (můj, moje) our (náš, naše)
2. osoba your (tvůj, tvoje, váš, vaše) your (váš, vaše)
3. osoba his (jeho) their (jejich)
  her (její)  
  its (toho, toho – u věcí a zvířat)  
  • My brother lives in London. (Můj bratr bydlí v Londýně.)
  • What is your name? (Jak se jmenuješ?)
  • I like his car. (Líbí se mi jeho auto.)
  • Her mum is 55 years old. (Její mamince je 55 let.)
  • The dog will come with its owner. (Pes přijde se svým majitelem.)
  • Our school is modern. (Naše škola je moderní.)
  • This is your fault. (Toto je vaše chyba.)
  • Their house is big. (Jejich dům je velký.)

Samostatná přivlastňovací zájmena

Samostatná přivlastňovací zájmena v angličtině vyjadřují vlastnictví a mohou stát ve větě samostatně, bez podstatného jména. Na rozdíl od nesamostatných přivlastňovacích zájmen (my, your, his atd.), která musí být vždy spojena s podstatným jménem "This is my book." (Toto je moje kniha.), samostatná přivlastňovací zájmena podstatné jméno nahrazují "This book is mine."  (Tato kniha je moje.).

V češtině odpovídají samostatná přivlastňovací zájmena tvarům jako můj, tvoje, naše, vaše, ale v angličtině se jejich podoba nemění podle rodu nebo čísla.I když je význam vět v češtině stejný, ať už se jedná o nesamostatná nebo samostatná přivlastňovací zájmena, v angličtině jsou velmi často užívány oba dva způsoby. Největší rozdíl je ve slovíčku "my", které se mění na "mine". K ostatním zájmenům pouze přidáváme koncovku -s (kromě his a its, která už tuto koncovku mají).

Správné používání samostatných přivlastňovacích zájmen pomáhá vyhnout se opakování podstatných jmen a činí věty přirozenějšími. Na rozdíl od češtiny, kde můžeme často použít samotné přivlastňovací zájmeno (To je moje), angličtina vždy vyžaduje použití samostatného přivlastňovacího zájmena (It’s mine.).

Osoba Jednotné číslo Množné číslo
1. osoba mine (můj, moje) ours (náš, naše)
2. osoba yours (tvůj, tvoje, váš, vaše) yours (váš, vaše)
3. osoba his (jeho) theirs (jejich)
  hers (její)  
  its* (jeho, její – u věcí a zvířat, ale téměř se nepoužívá)  
  • This pen is mine. (Tato propiska je moje.)
  • The blue car is yours. (To modré auto je tvoje.)
  • That book is his. (Ta kniha je jeho.)
  • The pink sweater is hers. (Ten růžový svetr je její.)
  • This toy is its. (Ta hračka je jeho.)
  • Their house is bigger than ours. (Jejich dům je větší než náš.)
  • The cat is yours. (Ta kočka je vaše.)
  • That pool is theirs. (Ten bazén je jejich.)

Zvratná zájmena - Reflexive pronouns

Zvratná zájmena neboli reflexive pronouns se v angličtině používají, když se podmět věty vztahuje sám na sebe. Odpovídají českým tvarům "sebe, sám sebe", si, sobě. Nejčastěji se objevují ve větách, kde je podmět zároveň i předmětem, tedy když někdo dělá něco sám sobě "I hurt myself." (Zranil jsem se.).

Zvratná zájmena se tvoří přidáním koncovky -self (v jednotném čísle) nebo -selves (v množném čísle) k přivlastňovacím zájmenům (myself, yourself, ourselves atd.).

Zvratná zájmena se v angličtině používají častěji než v češtině, zejména po některých slovesech, kde bychom v češtině zájmeno často vynechali "Help yourself!" (Posluž si!). Při jejich používání je důležité rozlišovat mezi situacemi, kdy se jedná o zdůraznění "I did it myself." (Udělal jsem to sám.), a kdy zvratné zájmeno nahrazuje předmět věty "She hurt herself."  (Zranila se.).

Osoba Jednotné číslo Množné číslo
1. osoba myself (já sám, sebe) ourselves (my sami, sebe)
2. osoba yourself (ty sám, sebe) yourselves (vy sami, sebe)
3. osoba himself (on sám, sebe) themselves (oni sami, sebe)
  herself (ona sama, sebe)  
  itself (ono samo, sebe – u věcí a zvířat)  
  • I did it myself! (Udělal jsem to sám.)
  • Did you enjoy yourself at the party? (Bavil ses na večírku?)
  • He wrote the book himself. (Napsal tu knihu sám.)
  • She looked at herself in the mirror. (Podívala se na sebe do zrcadla.)
  • The mess is not going to clean itself! (Ten nepořádek se sám neuklidí!)
  • We built this house ourselves. (Postavili jsme ten dům sami.)
  • Did you enjoy yourselves at the party? (Bavili jste se na večírku?)
  • They introduced themselves to the new teacher. (Představili se novému učiteli.)

JARNÍ KURZY 2025

Již nyní si můžete naplánovat jarní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3520 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3740 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3960 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • jarní kurzy začínají v týdnu od 10. 2. do 14. 2. 2025

SLEVY & BENEFITY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji! 

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 25 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00
Česká republika

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council