Čekejte prosím...

Jak se naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout?

Jedno přísloví říká „Promluvíte-li k člověku jazykem, kterému rozumí, mluvíte k jeho hlavě. Promluvíte-li k němu jeho vlastním jazykem, mluvíte k jeho srdci."  Zní to krásně a pro začátek by to jako motivace mohlo být dostačující. Jak se tedy naučit cizí jazyk co nejrychleji a nikdy ho nezapomenout? Každý z nás sní o tom, že se jednoho dne probudí, přijde k někomu, otevře pusu, zapomene na pravidla a začne mluvit automaticky. Může to vypadat jako nedosažitelný cíl, protože jazyky jsou pro většinu z nás těžké, ale není tomu tak. 

Nic takového jako těžký jazyk neexistuje. Téměř každý z nás dokáže mluvit jakoukoli řečí, kterou mluvili jeho rodiče, když byl malý. Opravdovou výzvou je najít si k cizímu jazyku cestu, která vyhovuje nárokům hektického života. Existuje spousta návodů, jak se cizí jazyk naučit co nejrychleji. Tady jsou alespoň tři nejdůležitější z nich. Prvním klíčem k úspěchu je osvojit si výslovnost. Druhou účinnou metodou je vyhnout se neustálému překládání. A třetím důležitým bodem je využít systém intervalového opakování. 

Nejdříve se tedy naučte výslovnost cizího jazyka. Je to stejné jako při studiu hudby. Zpěváci se nejdříve učí výslovnost jazyka, protože v něm potřebují zpívat dlouho předtím, než mají čas se ho naučit. Při osvojování zvuků určitého jazyka se na něho naše uši naladí, takže rozšiřování slovní zásoby, porozumění při poslechu a mluvení pak přicházejí mnohem rychleji. Jako bonus při tom pochytíme přesný přízvuk.

Druhým klíčem k úspěchu je nepřekládat. Vyvarovat se překládání je již od začátku nejenom možné, ale dokonce přímo nezbytné, chceme-li být schopni v cizím jazyce myslet. Díky tomu se jazyk můžeme naučit. Právě to bylo kamenem úrazu dřívějšího vzdělávání v jazycích, kdy se místo mluvení trénovalo překládání. Když přestanete překládat a rozšifrovávat slovo po slově, začnete rozvíjet plynulost cizího jazyka.

Za třetí využijte systémy intervalového opakování, což jsou vlastně vymakané kartičky se slovíčky. Podle Vašich vstupů Vám vytvářejí na míru šitý studijní plán, díky němuž se informace zapisují hluboko do dlouhodobé paměti. Skvěle tak podporují zapamatování. 

Co tedy znamená vyjadřovat se v cizím jazyce plynně? Na tuto otázku má každý jinou odpověď. Samotný pojem - plynulé vyjadřování - je nejasný a jeho význam se ještě malinko víc rozostří pokaždé, když někdo napíše další knihu, článek nebo e-mailový spam slibující, že Vás naučí plynule anglicky za tři měsíce, dva měsíce nebo šest týdnů. I přesto máme všichni představu, jak takové vyjadřování vypadá: letní odpoledne v kavárně, nenuceně se bavíme se servírkou, aniž by nás trápily slovesné tvary nebo chybějící slovíčka. Zda chceme více než to a kam až si přejeme v naší plynulosti dojít, je pak na každém z nás.

JARNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat jarní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3440 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3655 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3870 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 215 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • jarní kurzy začínají v týdnu od 5. 2. do 9. 2. 2024

AKCE A BONUSY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji!

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 20 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council