Čekejte prosím...

Velikonoce - Easter

Velikonoce neboli anglicky Easter jsou na celém světě nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k němuž došlo třetí den po jeho ukřižování. Vedle toho jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisejí jen volně. V každém státě se však Velikonoce slaví trochu jinak. Připravují se jiné pokrmy, dodržují se jiné zvyky a tradice a chod velikonočního období celkově probíhá odlišně. To, co mají všechny oslavy společné, je datum. Tento jarní svátek připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti.

V České republice, když se řekne Velikonoce, všichni si vybaví děti pobíhající s pomlázkou, koledování, barvení vajec, mazanec nebo beránka. Pro většinu z nás jsou to svátky veselé, plné dobrého jídla a pití strávené s rodinou nebo přáteli. Téměř nikde jinde ve světě české velikonoční tradice nenajdeme, pouze zřídka se někde zdobí vajíčka. V tomto případě platí přísloví - jiný kraj, jiný mrav. 

Velikonoční kalendář - Easter calendar

Holy Week (the week before Easter) Svatý/Pašijový týden (před Velikonocemi od neděle do soboty)
Palm/Passion Sunday Květná neděle
Holy Monday Modré/Žluté pondělí
Holy Tuesday Šedivé úterý
Holy Wednesday Škaredá/Sazometná středa
Holy/Maundy Thursday Zelený čtvrtek
Good Friday Velký pátek
Holy Saturday Bílá sobota
Easter Sunday Boží hod/Velikonoční neděle
Easter Monday Velikonoční pondělí

Palačinkový den - Pancake day

Anglické Velikonoce a jejich příchod ohlašuje již masopustní úterý neboli Pancake day, někdy také označovaný jako Pancake Tuesday či Shrove day. Jak z překladu vyplývá, jedná se o tzv. palačinkový den, pro který je typické to, že si rodiny udělají palačinky, které konzumují s javorovým sirupem, cukrem, citrónem a nutellou. Poté by měl následovat 40-ti denní půst, který již už tolik rodin nedodržuje.

Historie napovídá, že se tento den slaví na počest hospodyně, která v tento den smažila palačinky, když v tu chvíli zaslechla kostelní zvon, který vyzýval ke zpovědi. Ihned vyběhla z domu, aniž by si všimla, že má na sobě zástěru a v ruce drží pánvičku s rozpáleným olejem a palačinkou.

Od té doby se na masopustní úterý pořádají ve městě Olney v hrabství Buckinghamshire i v celé Velké Británii palačinkové závody, kterých se mohou zúčastnit pouze ženy, které na sobě mají sukni a zástěru, čepeček a v ruce pánvičku s palačinkou, kterou musí v pravidelných intervalech za běhu obracet. Vybíhá se v 11:55 a běží se asi 400 metrů ke kostelu. 

Mytí nohou a rozdávání peněž - Royal maundy

K Zelenému čtvrtku, kterému se ve Velké Británii říká Maundy Thursday nebo také Holy Thursday, se váží dva pro nás neobvyklé obyčeje. Oba vychází z události popsané v bibli.

Při jednom zvyku si lidé navzájem umývají nohy, tak jako to na Zelený čtvrtek učinil Ježíš Kristus svým učedníkům. Tímto gestem jim chtěl ukázat, jak je miluje a dát jim příklad, aby se navzájem měli rádi. Chodidla se v mnoha kulturách považovala za to nejšpinavější místo na těle, proto se jednalo právě o ně.

Dalším zvykem je rozdávání speciální kolekce vyražených mincí, které panovník, rozděluje zasloužilým seniorům při bohoslužbě v jednom z britských kostelů. Kostely se každý rok střídají a osoby, které mince obdrží, vybere příslušný pastor. Obvykle pochází z dané diecéze. Protože si Britové potrpí na tradice, i kolem ceremonie nazvané Royal Maundy  je řada rituálů.

Mince se předávají v jednoduchých kožených bílých a červených váčcích. Ty nesou na zlatých tácech příslušníci královské stráže. Zatímco červený váček obsahuje zpravidla pětilibrovou a padesátipencovou minci připomínající významné události a výročí země, v bílé tobolce jsou maundy money ve stejné hodnotě, jako je věk panovníka. 

Bochánky s rozinkami - Hot cross buns

Na Velký pátek mají v Británii pracující volno a školáci prázdniny stejně jako v České republice. Typickým pokrmem, který se v tento den jí, jsou Hot cross buns, což jsou sladké bulky s rozinkami, které jsou zdobené křížem z cukrové polevy. Na tento den také děti kupují a rozdávají svým přátelům velikonoční dárky, většinou to jsou čokoládová velikonoční vajíčka, a další sladkosti.

Čokoládová velikonoční vajíčka - Chocolate Easter eggs

V sobotu večer se nejenom v britských, ale také v amerických či australských rodinách věnují zdobení vajec. Obecně řečeno v těchto zemích zdobení vajíček není moc populární. Spíše znají čokoládová vejce neboli chocolate Easter eggs, která jsou zabalená v krabici známých výrobců nebo jsou na vejcích obrázky superhrdinů či postaviček z pohádek. V době Velikonoc nosí dětem vajíčka velikonoční zajíček, tzv. Easter bunny/rabbit/hare, který čokoládová vajíčka nebo tradiční malovaná vejce v noci ze soboty na neděli poschovává různě po domě a zahradě. 

Velikonoční hon na vajíčka - Easter egg hunt

Jednou z největších velikonočních tradic, která spadá na neděli, je ve Velké Británii, ale i v Americe, Kanadě nebo Austrálii, tzv. Egg hunt neboli hon na vajíčka. Mezi dětmi je velmi oblíbený. Hned ráno jak se vzbudí, utíkají na zahradu, kde v trávě a dalších skrýších hledají čokoládová vajíčka nebo kraslice, která velikonoční zajíc, symbol Velikonoc, v noci schoval. A své úlovky ihned smlsají.

Při této příležitosti se pořádají také různá společenská setkání a děti z mnoha rodin hledají vajíčka na zahradě společně. Ten, kdo uloví největší počet úkrytů a posbírá nejvíce vajec, získává největší odměnu. Tu obvykle tvoří sladkosti a další oblíbené pamlsky. Pak všichni společně odchází na nedělní bohoslužbu. Oblíbeným velikonočním pokrmem je v rodinách, které nedrží půst, jehněčí se sladkými bramborami a dušená mladá jarní zelenina nebo pečená šunka. Velikonoční nedělí tyto svátky končí.

Velikonoční kutálení vajíček - Easter egg rolling/roll

Dalším typickým velikonočním zvykem, který pochází z anglosaských zemí, je závod Easter egg roll, někdy také nazývaný Egg rolling race. Jedná se o tradici, při které se soutěží v kutálení vajíček. Na vyvýšeném místě nebo kopci se sejdou děti či rodiny a pouští svá vajíčka dolů. Děti soupeří v tom, kdo rychleji zdolá stanovenou trať,  v ruce přitom mají lžíci, naběračku nebo lopatku, s jejichž pomocí po zemi popohánějí své většinou natvrdo uvařené vajíčko od startu do cíle. Na nejrychlejší závodníky opět čeká vytoužená odměna.

V USA se jedná o tradiční událost, která se pořádá i na jižním trávníku Bílého domu (White House South Lawn) každé Velikonoční pondělí pro děti ve věku do 13 let a jejich rodiče.

Velikonoční klobouk - Easter bonnet

Zajímavou tradicí na anglické Velikonoce drží také některé školky a školy, kde děti vyrábí velikonoční klobouky, zvané Easter bonnets, které by se měly nosit na nedělní bohoslužbu. Děti mezi sebou soutěží o nejkrásnější  klobouk, který vyrobí pro sebe nebo pro členy své rodiny. Klobouky se vyrábí z papíru nebo látky a zdobí se motivy květin, zajíčků, kuřátek nebo vajíček.

Další tradice

Klasickou českou pomlázku, anglicky Easter whip, kdy chlapci splétají vrbové proutí a šlehají s nimi dívky výměnou za kraslice, pokládají Britové a Američané za násilnou a jsou z ní pohoršení. Tradici, která se jí však vyrovná, je přivazování mužů k židli a vymáhání výkupného. Na tu následující den navazuje přivazování žen, avšak výkupným už nejsou peníze, ale polibek.

V některých částech Británie se také hraje tzv. mob-football, což je středověká obdoba dnešního fotbalu. Běžně bývá také pořádání karnevalů.

V opravdu náboženském duchu se nesou oslavy v Irsku. Lidé by se o Velkém pátku měli zdržet jakékoli práce a stěhování, nesmějí se zabíjet zvířata, je zákaz rybaření a pálení nebo opracovávání dřeva, a chodí se do kostela. O Velikonoční neděli se pořádají různé společenské události ve městě. Nejznámější jsou již zmiňovaná soutěž v kutálení vajec nebo soutěž v tanci o velikonoční koláč.

Užitečné fráze:

a braided whip made from pussywillow twigs pomlázka (zdobená pomlázka vyrobená z vrbových proutků)
to bring health and youth přinést zdraví a mládí
a cross kříž
to decorate eggs zdobit vajíčka
an Easter bunny/a rabbit/a hare Velikonoční zajíček
an Easter basket Velikonoční košíček
an Easter bonnet Velikonoční klobouk
an Easter butter lamb Velikonoční beránek
Easter customs Velikonoční zvyky
an Easter egg Velikonoční vajíčko
an Easter egg hunt Velikonoční hon na vajíčka
Easter sweat bread/cake Velikonoční mazanec
Easter egg rolling/roll Velikonoční kutálení vajíček
an Easter vigil Nedělní bohoslužba
an Easter whip Velikonoční pomlázka
to go carolling chodit koledovat
a hand painted egg kraslice
Happy Easter! Veselé Velikonoce!
Have a blessed Easter! Požehnané Velikonoce!
a hot cross bun bochánek s rozinkami
a resurrection of Jesus Christ vzkříšení Ježíše Krista
a ribbon stuha
a tradition tradice
to whip girls on the bottom vyšlehat dívky (naplácat na zadek)
young willow twigs mladé vrbové proutí
JARNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat jarní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3440 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3655 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3870 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 215 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • jarní kurzy začínají v týdnu od 5. 2. do 9. 2. 2024

AKCE A BONUSY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji!

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 20 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council