Čekejte prosím...

Jak si udržet jazykové znalosti?

Naučit se dobře cizí jazyk není aktivitou na pár dní. Důležité je neztratit motivaci a vytrvat. Pro udržení dosažené jazykové úrovně, slovní zásoby a plynulosti mluveného projevu je třeba neustále trénovat. V porovnání s učením se něčemu novému to není tak těžké a časově náročné. Pro zachování nebo vylepšení Vaší jazykové úrovně cizího jazyka můžete vyzkoušet několik ověřených tipů a rad, které zaručeně fungují.

1. Navštěvujte kurz, který Vám vyhovuje.

Nešetřete na jazykovém kurzu. Jejich nabídka je bohatá a jistě najdete takový, který bude odpovídat Vašim představám a časovým možnostem. Navíc takovéto jazykové vzdělávání je profesionální, pravidelné a systematické. Kromě toho máte příležitost poznat nové lidi, složit oficiální jazykové zkoušky nebo získat certifikáty, jež můžete využít pro studium a práci u nás i v zahraničí.

Výhodou skupinových kurzů je, že se seznámíte s novými lidmi a budete mít nad sebou lektora, který Vám pomůže a bude kontrolovat Vaše chyby. V případě, že Vám nevyhovuje skupinová výuka, můžete si nechat ušít kurz na míru, kdy se lektor věnuje pouze Vám. Pokud s sebou navíc přivedete kolegu z práce nebo kamarádku, je možné studovat levněji. V případě, že nebydlíte v místě, kde se kurz odehrává, je možné zvolit také online výuku přes Skype či jiné platformy. 

2. Poslouchejte hudbu v cizím jazyce.

Poslouchejte zahraniční hudbu, minimálně v angličtině existuje spousta písniček, které si v případě, že se nám líbí lehce zapamatujeme. Je určitě dobré vědět, co vlastně posloucháme a text si přeložit. Pokud máte pěvecký talent, můžete si písničky natrénovat a zkusit karaoke. Naučíte se tak spoustu nových slovíček, která si lehce naposloucháte.

3. Využívejte aplikace v mobilu.

Stáhněte si do svého chytrého telefonu aplikaci, která Vám pomůže s učením cizího jazyka. S její pomocí se každý den naučte alespoň jedno nové slovíčko a snažte se ho používat. Nezabere Vám to mnoho času a takto obohatíte svou slovní zásobu za rok o velké množství slovíček, což není úplně k zahození. 

Duolingo je bezplatná platforma pro výuku jazyků, která je dostupná na webu a jako aplikace pro operační systémy iOS, Android a Windows Phone. Každý uživatel má „jazykový strom“ svého postupu s různými gramatickými jevy. Každá dovednost má určitý počet lekcí, které je nutno zvládnout, aby bylo možné dále pokračovat. Pokud se v lekci objeví nějaké nové slovo, je zvýrazněné oranžově.

Každá "dovednost" představuje určité téma – v některých případech jde o gramatické jevy, jindy o okruhy slovní zásoby. Každá dovednost se skládá z různého počtu lekcí. Čím méně chyb uživatel v lekci udělá, tím rychleji jí projde. Za každou lekci uživatel získá 10 bodů. Lekce lze kdykoliv podle potřeby opakovat a získat za ně další body. Kdykoliv je rovněž možné opakovat si slova na čas, v takovém případě lze získat až 20 bodů. Podle počtu získaných bodů je každý uživatel v určité úrovni a tak lze snadněji srovnávat postup ostatních uživatelů.

4. Objevte cizí jazyk na Internetu.

Pokud rádi surfujete na Internetu, určitě najdete spoustu materiálů ke studiu cizího jazyka, ať to jsou zajímavé články, podcasty nebo videa. Pokud budete číst článek v originále, zkuste porozumět o čem vlastně je bez použití slovníku nebo překladače a sami se otestujte, nakolik jste schopni text pochopit. V případě, že budete tápat, je dobré zkontrolovat si význam důležitých slov či si článek můžete přeložit.

Pokud nechcete pouze číst, najděte si podcasty, což jsou zvukové záznamy, které jsou zpravidla zdarma dostupné na Internetu pro online poslech nebo s možností stažení. Můžete je poslouchat kdykoli, při jakékoli vhodné příležitosti či volné chvíli. Nabídka je široká, od rozhlasových pořadů, přes zprávy o aktuálním dění až po různé tématické audioblogy s cílem sdílet autorovy názory, vzdělávat se nebo jen pobavit.

Specifickou oblastí, kde lze podcasty využít, je studium cizích jazyků. Poslech vybraného jazyka v jakékoli formě může obohatit nejen jeho aktivní studenty, ale také ty, kdo by si chtěli již dříve ovládnutý jazyk osvěžit nebo jen udržovat svoji znalost bez vynaložení většího úsilí.

Pokud Vás nebaví zpravodajství, rozhovory ani specializované audioblogy, můžete zkusit také audioknihy v cizích jazycích na více jazykových úrovních, ovšem v tomto případě se většinou jedná o placené nahrávky. Vaše schopnost porozumět mluvenému slovu díky tomu vzroste, naučíte se nová slovíčka, slovní obraty a fráze, naposloucháte si přízvuk rodilých mluvčích a ještě se něco zajímavého dozvíte.

Množství výukových materiálů najdete také na youtube, kde jsou zábavná videa na vysvětlení i procvičení slovní zásoby a gramatiky většinou namluvené rodilými mluvčími přizpůsobené různým úrovním cizího jazyka. Pokud Vám to Vaše úroveň jazyka dovolí, zkuste sledovat zahraniční média jako BBC nebo CNN. Nejenže budete vědět, co se děje ve světě, ale též si rozšíříte slovní zásobu. Pokud Vás zajímá především to, co se děje u nás, skvělé zpravodajství v angličtině nabízí např. Radio Prague.

Z českých portálů je pro výuku vhodný např. Help for English, kde najdete řadu materiálů zdarma. Bezplatně se tak můžete učit z pohodlí svého domova. 

5. Pouštějte si zahraniční filmy, seriály a videa.

Sledujte filmy a seriály v cizím jazyce s původními titulky. Sledování filmů a seriálů bez dabingu v původním znění Vám nejen umožní zjistit, jak pronikavý hlas má Angelina Jolie, ale také Vám pomůže nacvičit poslech a rychle se zorientovat v mluveném projevu. Abyste dosáhly kýženého efektu, zapomeňte na české titulky, protože jejich čtení Vám s cizím jazykem moc nepomůže.

Raději si zapněte titulky ve stejném jazyce, tak se Vám výborně spojí mluvené slovo se slovem psaným. Pokud si na filmy ještě netroufáte, pusťte si nějaký seriál v původním znění, který už v češtině znáte nazpaměť. Spousta filmů a seriálů v různých jazycích se dá najít na Netflixu za mírný měsíční poplatek nebo můžete sledovat zajímavá videa třeba na Youtube

6. Najděte si mezi cizinci kamarády.

Na facebooku nebo jiné sociální síti si můžete najít kamaráda a občas si s ním v cizím jazyce popovídat. Existuje také množství specializovaných stránek, které nabízí možnost najít si rodilého mluvčího na psaní. Z těch nejznámějších to jsou www.interpals.net a www.penpalworld.com. Můžete si zde jednoduše založit účet, zadat Vaše požadavky a pak vyhledat vhodné osoby na dopisování. Po dopisování na výše uvedených stránkách se také můžete domluvit na rozhovoru po Skypu nebo Whatsappu či dokonce k osobní schůzce, je-li to možné.

Pokud si najdete kamarády mezi cizinci v rodné zemi, můžete se s nimi pravidelně setkávat a komunikovat v jejich rodném jazyce. Konverzace s rodilými mluvčími patří určitě k nejefektivnějším způsobům, jak se udržet ve hře. Příležitostí k seznámení je spousta, můžete si zajít na kulturní či společenské akce pro cizince pořádané v místě bydliště, navštívit studentské kluby nebo se dát do řeči s cizinci, které náhodou potkáte.

Tímto způsobem si cizí jazyk osvojíte velmi rychle, protože Vás to bude nutit nad jazykem přemýšlet. Před setkáním si můžete promyslet téma, o kterém se budete bavit a nachystat si slovní zásobu. V případě, že jste v zahraničí, můžete využít jak sociální sítě, tak komunikovat s místními obyvateli, které potkáte a spřátelit se.

7. Čtěte cizojazyčnou literaturu.

Určitě je vhodné mít doma alespoň jednu sadu kvalitní učebnice cizího jazyka s kompletním přehledem toho nejdůležitějšího z gramatiky a slovní zásoby nejlépe doplněnou i o praktická cvičení. Kromě klasických učebnic je dobré číst jednoduché cizojazyčné knihy - graded readers. Můžete si je budˇ zakoupit v knihkupectví nebo půjčit v knihovně. Nemusíte je hned číst v originále, protože většina z nich je přizpůsobena Vaší úrovni jazyka.

Spousta z nich obsahuje také CD a existuje v dvojjazyčné verzi, tzn. jak v cizím jazyce, tak v češtině na protější stránce. V současné době existuje bohatá nabídka takovýchto děl a pro všechny úrovně pokročilosti. Čtení cizojazyčných textů je přínosné hned z několika důvodů. Za prvé se učíte nová slovíčka a jejich použití v kontextu věty a za druhé se seznámíte s praktickým užitím gramatických jevů. Pokud máte čtečku, můžete si stáhnout knihy v cizím jazyce z https://calibre-ebook.com/. 

Když si vyberete titul odpovídající úrovně - ty nejjednodušší vyžadují znalost pouhých dvou set základních slovíček, můžete si užívat četbu bez častého a úmorného dohledávání neznámých výrazů. Kromě volby úrovně je velmi důležitý také výběr samotné knihy. Sáhněte po takové, která Vás opravdu  zajímá a bude Vás bavit. K dispozici máte nepřeberné množství témat i žánrů.  

Pokud Vás nebaví číst knihy, můžete zvolit cizojazyčné časopisy nebo noviny.

8. Mluvte cizím jazykem při pobytu v zahraničí.

Dovolená v zahraničí je občas nezbytná, ale odpočinek, při kterém pro sebe také něco uděláte, je dvojnásobně prospěšný. Naordinujte si s partnerem či rodinou prodloužený víkend v některé evropské metropoli a zkuste se domluvit tamním jazykem.

Nestyďte se, místní Vám jistě rádi odpustí jazykové nepřesnosti a naopak ocení snahu se domluvit. Pokud máte obavy, že to bez podpory lektora v zahraničí nezvládnete, ale zároveň chcete cestovat, můžete si vybrat některý ze zážitkových výukových kurzů. Záleží na Vás, kterou destinaci a jakou délku kurzu si zvolíte, jsou také kurzy, které Vás při pobytu v zahraničí připraví na některou z jazykových zkoušek.

9. Vyrazte na Erasmus, stáž, au-pair pobyt nebo za prací do ciziny.

Pokud jste studenti určitě neváhejte využít programu Erasmus či některé z pracovních stáží. Znalost cizího jazyka je v dnešní době nepostradatelnou dovedností snad každého z nás. Studenti se nezřídka setkávají s literaturou v některém ze světových jazyků, s přednášejícími, jejichž rodným jazykem není čeština, využívají možnosti vycestovat na semestr do zahraničí, případně studují celý program v cizím jazyce.

Své jazykové znalosti využijí následně i ve své profesní dráze, kdy je po nich častěji a častěji požadovaná znalost minimálně jednoho ze světových jazyků a zdokonalování se v dalších. Vedle profesních požadavků na jazykové znalosti i každý z nás, kdo kdy vycestoval do zahraničí, poznal, že dorozumět se ve světě česky není úplně reálné. I z těchto důvodů je zájem o jazykové kurzy v zahraničí rok od roku vyšší.

Jazykové kurzy v zahraničí jsou přínosem nejen s ohledem na intenzivní studium jazyka, ale i s ohledem na skutečnost, že studenti jsou několik týdnů či dokonce měsíců v prostředí, které na ně ze všech stran jazykově působí.

Zrovna tak můžete využít možnosti jít dělat au-pair do ciziny, kdy za pár měsíců můžete vylepšit své jazykové dovednosti. Dejte si však pozor, aby to byla rodina rodilých mluvčí, protože jedině ta Vás donutí, abyste mluvili cizím jazykem každý den a řeč si neustále zdokonalovali. Během pobytu si také můžete zaplatit studium na místní mezinárodní škole, setkávat se se studenty z jiných zemí a využít čas k přípravě na některou z mezinárodních zkoušek.

Poslední možností je pak práce v zahraničí. Pokud jste zrovna nezaměstnaní nebo se chystáte opustit pracovní místo, můžete to zkusit za hranicemi. Samozřejmě to chce alespoň nějaké základy jazyka a pohlídat si, jaký bude Váš pracovní kolektiv. Pokud se ovšem chcete naučit cizí jazyk a budete skoro celý pracovní týden ve společnosti našich spoluobčanů, moc Vám to nedá.

10. Hrajte hry online v cizím jazyce.

Zní to možná neuvěřitelně, ale cizí jazyk se dá procvičovat i při hraní her na počítači. Nejeden ajťák se právě takhle naučil spoustu nových slovíček. Pokud zvolíte nějakou akční online hru pro více hráčů na mezinárodním serveru, budete za chvíli diskutovat s ostatními v chatovacím okně o společné strategii, ani nebudete vědět jak. Možná se to nezdá, ale jak budete každý den vidět ta samá slovíčka, tak se Vám dříve nebo později do hlavy zafixují a kdo ví, určitě se někdy budou hodit.

JARNÍ KURZY 2024

Již nyní si můžete naplánovat jarní kurz angličtiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3440 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/od 3655 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3870 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 215 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • jarní kurzy začínají v týdnu od 5. 2. do 9. 2. 2024

AKCE A BONUSY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji!

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 20 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

eng-olomouc@email.cz

FACEBOOK


British Council